منو
خانهآروما نیوزدرد قاعدگی ‌: درد مشترک اکثر زنان ؛ درمان درد پریودی

درد قاعدگی ‌: درد مشترک اکثر زنان ؛ درمان درد پریودی

بسياري از زنان کرامپ های شکمی دردناک را طی زمان قاعدگی تجربه ميکنند . به صورت عمومی دردهای قاعدگی به شکل فشار و پیچش در پایین شکم هم‌زمان با (یا کمی قبل از) آغاز قاعدگی ظاهر می‌شوند. ناحیه شیوع درد در هر خانمی متفاوت است، گاهی این دردها تا زیر کمر وحتی کلیه های فرد را فرامی گیرد و امکان دارد از یک تا دو روز پیش از قاعدگی آغاز شود وتا ۴ روز طول بکشد. اما این دردها نظم خاصی ندارد و شدت و محل آن در هر فرد و در هر ماه متمایز است. این دردها که از نوع کوفتگی هستند، گاهی وقت ها آن قدر شدیدند که فرد ناگزیر ميشود دست از تمام فعالیت هایش کشیده و دراز بکشد. دردهای قاعدگی همراه با علایم مختلفی هستند مثل تهوع، سردرد، خستگی، کسالت، اسهال، استفراع و… در واقع با وجود این دردها قاعدگی براي بعضی خانم‌ها تبدیل به یک فاجعه ماهیانه ميشود. درد پریود عموماً از ۲۴ -۷۲ساعت طول می‌کشد و از هر ۴ زن، ۳ نفر آن را تجربه می‌کنند. جالب است بدانید درد پریود در بعضی از افراد آن‌ قدر شدید است که فرد از انجام کارهای روزمره‌اش باز می‌ماند (یک نفر از هر ۱۰ نفر). اما در بعضی از خانم‌ها درد بسیار خفیف است.

درد قاعدگی چگونه و چرا ظاهر می‌شود؟

دردهای قاعدگی دو دسته هستند: دردهای اولیه و دردهای ثانویه.

دردهای اولیه قاعدگی: در اکثر موارد، درد قاعدگی همزمان با ترشح ماده‌ای به نام پروستاگلاندین شروع می‌شود. این ماده درد قاعدگی اولیه را در بدن ایجاد می‌کند. این نوع درد بیشتر در افراد جوان (و گاهی با آغاز اولین قاعدگی) دیده می‌شود. این درد با گذشت زمان و بالا رفتن سن کم‌تر می‌شود و بعد از اولین زایمان عموماً بهتر می‌شود. ممکن است همراه با حالت تهوع، شل شدن مدفوع یا سردرد باشد. بیش از نیمی از خانم‌ها همزمان کمر دردی که به پاها تیر می‌کشد را هم تجربه می‌کنند.

دردهای ثانویه قاعدگی: این دردها ممکن است به دلیل اختلال رحمی مثل اندومتریوز، فیبروم رحم یا بیماری التهابی لگن باشند. این دردها در سنین بالاتر و با گذشت زمان بروز پیدا می‌کنند و با گذشت زمان بدتر می‌شوند. ممکن است قبل از شروع پریود آغاز شوند یا حتی تا بعد از آن هم ادامه داشته باشند.

نوار بهداشتی با رایحه اسطوخودوس تسکین دهنده دردهای قاعدگی

پروستاگلاندین چیست و چه نقشی در درد قاعدگی دارد؟

پروستاگلاندین‌ها موادی هستند که در بدن وجود دارند و در ایجاد التهاب و درد نقش ایفا می‌کنند. این ماده جریان خون در رحم را کاهش می‌دهد و باعث انقباض آن می‌شود. با ترشح این ماده، گیرنده‌های حسی درد حساس‌تر می‌شوند. انقباض‌های پی‌‌در‌پی رحم و نبود اکسیژن کافی برای ماهیچه‌های رحم (به علت کاهش گردش خون) باعث ایجاد درد می‌شود.

چطور دردهای قاعدگی را کاهش دهیم؟

معمولاً هر دردی درمان مخصوص بخود را دارد. دردهای زمان قائدگی هم از این قانون مستثنی نیستند و راه‌های بی ضرری براي درمان آن ها موجود است.

راه های سنتی کاهش درد را می توان به دسته ای زیر تقسیم نمود:

ورزش کنیم : انجام دادن حرکات کششی و ورزش‌هایی مثل یوگا و پیلاتس در دوران پریود گردش خون در بدن را افزایش می‌دهد و بر ترشح هورمون‌های موثر در خلق و خوی فرد تأثیر می‌گذارد. ۳-۴ بار تمرین در هفته می‌تواند به طور چشمگیری درد پریود را بهبود ببخشد. اما مراقب باشیم به اندازه‌ی توان‌ بدنی‌مان ورزش کنیم تا درد بدتر نشود.

رژیم غذایی خود را کنترل کنیم:

از مصرف زیاد شکر پرهیز کنیم، غذاهای چرب را در رژیم غذایی‌ کاهش بدهیم و آب زیاد بنوشیم. درصورتی که شما آب زيادي مینوشید، میتوانید از درد قاعدگی و نفخ شکم جلوگيري کنید. هدف استفاده آب گرم میباشد . که براي بهتر شدن گرفتگی موثر است برای این که جریان خون در بدن را افزایش مي دهد و گرفتگی های عضلانی را آرام می کند.

دارچین بعنوان ماده ای تسکین دهنده و کاهش دهنده ی التهاب شناخته شده است. یک هات چاکلت با دارچین به بهبود انقباضات رحمی کمک خواهد کرد. از پودر کاکائو یا برندهای میکس شده ی هات چاکلت استفاده کنید. نصف قاشق چای خوری پودر دارچین و نصف قاشق جوز داخل آن بریزید. براي طعم بهتر میتوانید شکلات اضافه کنید.

شکلات تلخ به ماهیچه ها کمک ميکند به سرعت آزاد شده و براي کاهش درد شما بسیار مؤثر است. درصورتی که می خواهید براي تسکین علایم از شکلات تلخ استفاده کنید میتوانید مقداری از آن را ذوب کرده و روی میوه بریزید. این ترکیب سالم به کاهش درد کمک ميکند.

زنجبیل ميزان هورمون های درد در بدن را کاهش ميدهد و به شما انرژی زيادي ميدهد که در طول روز احساس خستگی نمی کنید. زنجبیل، عسل و کمی لیمو به آب جوش اضافه کنید و بخورید، این ترکیب به کاهش انقباضات رحمی کمک ميکند.

یک قاشق چای خوری دانه های رازیانه را به یک فنجان آب جوش بیفزایید، مخلوط را مجددا به مدت ۵ دقیقه حرارت دهید. اجازه دهید تا اندکی خنک شود و بعد یک قاشق چای خوری عسل بیافزایید و به خوب هم بزنید. این چای گیاهی را دو بار در روز، سه روز قبل از تاریخ شروع قاعدگی خود استفاده کنید و آن را تا زمان از بین رفتن درد ادامه دهید. درصورتی که این چای داغ استفاده شود، تأثير گذاری بیشتری خواهد داشت.

یک چهارم فنجان جعفری جدید را داخل یک لیوان بریزید وسپس آب جوش را به آن بیفزایید و به مدت ۵ دقیقه صبر کنید و سریعاً بنوشید. از این درمان دوبار در روز در طول زمان قاعدگی استفاده کنید.

پژوهش های زيادي نشان داده است که استفاده اين اسيدهاي چرب که عمدتاً در غذاهايي مثل ماهي، آجيل ها مانند گردو، بادام و يا دانه هايي مثل کنجد موجود است ، باعث کاهش علائم ديسمنوره( درد هنگام پریود) میگردد.

دخانیات مانند سیگار و الکل مصرف نکنید.

برای خرید محصولات سلولزی اینجا را کلیک نمایید.

از ماساژ استفاده کنیم : ماساژ گردش خون را در بدن بیشتر می‌کند و به کنترل درد و کاهش زمان خون‌ریزی کمک می‌نماید. با استفاده از روغن های معطّر مخصوص و ماساژ میتوانید به درمان درد گرفتگی قاعدگی کمک کنید. با استفاده از روغن های مثل اسطوخودوس، مریم گلی، میتوانید طول مدت درد دوران قاعدگی را کوتاه کنید.

گرما‌ درمانی: دوش آب گرم، استفاده از کیسه‌ی آب گرم یا حوله گرم روی شکم و کمر، درد را بهتر می‌کند.

اگر دردتان شدید شد و اذیت‌تان کرد، از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید. داروهای ضدالتهابی غیرکورتونی در کنترل درد موثر هستند.

کاهش درد پریودی با دارو:

داروهای بدون نسخه براي درمان اغلب موارد گرفتگی قاعده دردسترس است.

· مسکن ها

داروهای بدون نسخه براي درمان اغلب موارد سندرم قائدگی دردسترس است. ضد پروستاگلاندین ها، گرفتگی رحم را کاهش ميدهد ، جریان خون را تسکین ميدهد و ناراحتی را از بین می برد. این داروها همچنين امکان دارد حاوی مسکن هایی مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن باشد. این داروها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی( NSAIDs) ميباشند. NSAID ها هم تنها براي کاهش درد گرفتگی پریود استفاده میشوند.

· قرص های ضدبارداری

پزشک امکان دارد قرصهای ضد بارداری هورمونی را براي جلوگيري از تخمک گذاری و کاهش شدت درد پریود تجويز کند. این کار با نازک شدن پوشش رحم، که در آن پروستاگلاندین ها تشکیل میشوند، همراه است. این کار باعث تنگی و خون ريزي ميشود.

و کلام آخر، درد قاعدگی چه تفاوتی با سندروم حوالی قاعدگی یا PMS دارد؟

این سندروم با درد قاعدگی متفاوت است. علائم «سندروم حوالی قاعدگی» معمولا بین ۱-۲ هفته قبل از شروع پریود ظاهر می‌شوند. افزایش وزن، احساس نفخ در شکم، زودرنجی و آزرده‌خاطری، خستگی مفرط و بی‌حوصلگی از علائم بارز PMS است. این سندروم قابل درمان است و در صورتی که ما را اذیت می‌کند با مراجعه به پزشک متخصص اعصاب و روان می‌توانیم بهترین درمان لازم را با توجه به شرایط خودمان آغاز کنیم.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
با عضویت در خبرنامه آروما از 20% تخفیف روی همه محصولات بهره مند شوید
خانه
0 علاقه مندی ها
حساب من
دسته بندی ها